İnsan varoluşunun başından beri en önemli sorun barınma ve ısınma olmuştur. Özellikle avcı-toplayıcı toplumlarda avlanan hayvanların postları örtünmek için kullanıldı. İnsanlık tarihinin erken çağlarında hayvanların evcilleştirilmesi ve besi hayvancılığının başladığı dönemler ile birlikte insanlar başta koyun olmak üzere keçi, deve ve tavşan gibi hayvanların yünlerinden iplik üretmeyi ve bu iplikleri kullanarak kumaş yapmayı öğrendiler. Bu yünlerden üretilen yün kumaşlar çeşitli toplumlarda hem barınma hem de giyinme sorununa ana çözümü olmuştur.

Daha kalın yapılı tüylerden üretilen düşük kalite yünler çadır, battaniye, halı, kilim gibi daha kaba ürünler üretilirken, daha ince yapılı tüylerden üretilen yünler ise genellikle giyim ürünleri üretmek için tercih edildi. Bu kaliteli yünlerden üretilen kumaşlar kış aylarında insanların kendilerini sıcak tutmaları için yapıları gereği ideal performansı sağlamışlardır.

Has yünden üretilen kumaşlarda yün liflerinin aralarında sıkışmış hava boşlukları bulunmaktadır. Yün liflerin arasında bulunan bu boşluklar sayesinde soğuk hava ile insan bedeni arasında ara bir katman oluşmaktadır. Bu ara katman, vücudun ürettiği nemi beden üzerinde buharlaşmadan dışarı atarken, kendi ısısını kaybetmesini engelleyerek bedenin kuru ve sıcak kalmasını sağlamaktadır. Özetle yün kumaşlar vücudu ısıtmaz, vücudun doğal olarak üretilen mevcut sıcaklığı kaybetmeyi engeller.

Gelişmiş teknolojilerle üretilen termal ve Gore-tex gibi kumaşlarda da benzer prensipler hedeflenerek üretilirken, yün kumaşlar bunu doğal olarak sağlamaktadır. Yün giyim ürünleri tamamen organik yapıları sayesinde alerjik hassasiyetleri yoğun kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca yalıtkan yapısı sayesinde radyasyona karşı da koruyucu özelliği olan yün kolaylıkla yanmaz ve eskime dayanıklılığı çok yüksektir.

Siz de bu kışı doğanın sunduğu yün iç giyim ürünleri ile konforlu ve sıcak geçirmek istiyorsanız, Yün İç Giyim ürünleri kategorimize mutlaka göz atın.