Soğuk kış günlerinde üşümemizin ana sebebi yoğun ısı kaybıdır. Bedenimizi ısıtmaya çalışmaktansa, bedenin kendi ürettiği ısıyı sabit tutabilmek üşümemizi engelleyecektir. İnsan bedeninin en yoğun ısı kaybettiği bölgeler ise eller ve ayaklar gibi uzuvlarıdır. Sağlığımızı korumak için vücudumuzda sıcak tutmamız gereken bölgelerin en başında bu bölgeler gelir. Özellikle şehir hayatında sabahtan akşama kadar ayakkabı içerisinde kalan ayaklarımız terleme sebebi ile yoğun ısı kaybederek üşümemize yol açar. Ayakkabı içerisinde kalın çoraplar giyerek korumaya çalıştığımız ayaklarımız terleme yapar. Bu terlemeden kaynaklanan nem buharlaşırken vücudun ürettiği ısıyı da beraberinde götürür. Bunu engellemenin en kolay yolu ise doğru çorap seçimidir.

Tekstil teknolojisinin gelişmesi ile üretilen termal kumaşların ana prensibi vücutta üretilen nemin kumaş içerisine hapsedilmesi veya dışarı atılması ile vücuda temasının kesilmesidir. Bu kumaşlardan üretilen termal çoraplar sayesinde ayakların gün içerisinde ürettiği ter, kumaş içerisindeki ara katmanlara hapsedilerek ayakla teması kesilir ve ayakların yoğun ısı kaybetmesi engellenerek daha kuru ve sıcak kalması sağlanır. Termal çorap sayesinde daha kuru ve sıcak kalan ayaklar aynı zamanda mantar ve bundan kaynaklı kötü kokudan da korunmuş olur.

Bu özellikleri sayesinde hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen termal çoraplar, özellikle ayakları uzun saatler ayakkabı içerisinde kalmak zorunda olanlar için ideal bir üründür. Uzun saatler boyunca soğuk hava şartlarına maruz kalan doğa sporları tutkunları, yürüyüşçüler ve kayak sporuyla ilgilenenler için termal çoraplar en önemli ekipmanlardan biridir. Çünkü unutmamalıyız ki ayaklarımız bizi taşıyan, en önemli uzuvlarımızdan biridir ve konforlu, sağlıklı, sıcak oldukları sürecek bizi rahat ettireceklerdir. Termal Çorap Modelleri