Sütyen bedeniniz, kilo alıp vermenize bağlı olarak değişebilir ve aslında doğru ölçünüzü bilir ve sütyen seçimini buna göre yaparsanız, giydiğiniz her kıyafet üzerinizde çok daha iyi görünür. Yanlış ölçülerde alınmış sütyenler günlük hayatta hem hareketlerinizi sınırlayabilir, hem de kullanırken sizi rahatsız edebilir. Ya da ölçülerden dolayı yanlış seçilmiş bir sütyen modeli, sizi sosyal çevrenizde görünümüyle sıkıntıya sokabilir. Bu sebeplerle doğru beden seçimi yapmanız oldukça önemli.

Sütyen ölçüsü ne demektir?

Doğru sütyen ölçüsü, göğsünüzün sütyen içerisine tam olarak yerleşmesi ve sizi rahatsız etmeden bedeninize kusursuzca uyum sağlaması demektir. İki farklı ölçüden oluşur. Biri (B,C,D gibi) yani göğüs ucundan alınan KAP ölçüsü (yukarıdaki resimde soldaki ölçü), diğeri de göğüsün hemen altından alınan ve komple sırt çevresini ifade eden BEDEN ölçüsüdür (yukarıdaki resimde sağdaki ölçü). Kap ölçüsü bir anlamda göğüslerin büyüklüğünü ifade eder. A Kap en küçük göğüsler, DD veya E Kap ise en büyük göğüsler için kullanılır.

Sütyen Ölçüsü Nasıl Alınır ?

Sütyen ölçünüzü 2 aşamalı bir ölçü ile belirleyeceksiniz. Lütfen beden ve kap ölçü alma şekillerini aşağıdan inceleyiniz.

1. Beden Ölçüsü Almak : Sütyen numaranızı öğrenmek için sadece 2 farklı ölçü alacaksınız. Önce beden ölçünüzü bulmanız gerekiyor. Üstteki resimde SAĞDA gösterildiği şekilde, ayna karşısına geçerek önce göğsünüzün hemen altından beden ölçüsü alınız. Bu ölçü sizin sütyen bedeninizdir. Ölçüyü çıplak bedende almayınız, çünkü göğüslerdeki hafif bir sarkma yanlış beden ölçüsü almanıza sebep olabilir. Kullanmakta olduğunuz ve destekli olmayan bir sütyen veya büstiyer giyerek ile ölçü alabilirsiniz. Örneğin ölçünüz 79 cm ise alttaki tabloya göre beden ölçünüz 80 dir. Sizin sütyen bedeniniz 80 olacaktır. Şimdi KAP ölçüsünü geçelim ve sütyen numaranızı tamamlayalım.


2. KAP Ölçüsü Almak : Yukarıdaki resimde SOLDA gösterilen şekilde, göğüs ucu üzerinden alacağınız ölçü ise sütyeninizin A, B, C, D gibi rakamlarla ifade edilen Kap bedenidir. Resim üzerinde mezurayı nereden tutarak ölçmeniz gerektiği gösterilmiştir. Göğüs ucu üzerinden ölçü alınmalıdır. Örneğin göğüs çevrenizin ölçüsü 95 cm ise sütyeninizn kap ölçüsü yine tabloya göre B 'dir. Kap ölçüsü göğüs büyüklüğünü ifade eder. A Kap en küçük, DD ve E Kap ise en büyük göğüsleri ifade eder. Standart beden B Kap'dır, ürün üzerinde Kap belirtilmemişse B dir. Örneğin 80B ile 80C sütyenlerde beden ölçüsü (sırt genişliği) aynıdır fakat göğüs büyüklüğü C kap sütyende biraz daha büyüktür. Kap ifadesi bazı markalarda "cup" olarak da geçebilir, aynı şeyi ifade eder.

Artık sütyen numaranızı buldunuz. Örneğin bedeniniz 85 ve kap ölçünüz B çıktı ise, sütyen numaranız 85B dir. Bu durumda, ürün satın alırken beden seçiminde 85B seçebilirsiniz. Modelleri görmek için lütfen tıklayın: Sütyen Modelleri