Kadınlar için en özel ama bir o kadar da önemli olan giyim unsuru külotlardır. Çoğu zaman sadece kendilerine özel ve mahrem bir giyim gibi görünse de seçenek şansı çok fazla ve aslında çok dikkatle seçilmesi gereken bir unsurdur. Gerek tercih edilen kumaş, gerek renk tercihi ya da tipi, külot seçimi kadınların günlük hayatına direkt etki etmektedir. Peki bu kadar özel ve bu kadar önemli olan külot tercihinde nelere dikkat edilmeli.

Külot tercihinde en önem verilmesi gereken unsur kullanılan kumaş tipidir. Özel bölge sağlığı ve temizliği kadın erkek fark etmeksizin yaşam kalitesini direkt etkilemektedir. Sentetik polyester ham maddeden üretilen kumaşlar hava ve nem geçirgenliği düşük olduğundan bakteri üremesine daha müsaittir. Özel bölgede oluşabilecek bakteri yoğunluğu pişik ve buna bağlı cilt hastalıkları ve mantara sebep olabilir. Bu sebeple külot alırken mümkün olduğunca nefes alan pamuklu kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Kullanılan kumaşa verilmek istenen renk ve desen için kullanılan kimyasal boyalar da sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple olabildiğince düz renklerde külot tercih edilmesi bu riski aza indirir. Peki renk ve model tercihi nasıl olmalı? Günlük yaşam kalitenize direkt etki edecek şeylerden bir de külot bedeni. Ne dar olmalı ne de bol. Dar külotlar vücudunuzu sıkarak iz ve buna bağlı cilt hasarlarına sebep olurken, bol külotlar da katlanma yaparak sizi rahatsız edecektir. Vücudunuz için ideal ölçüde külot tercihi gün içinde rahatsız hissetmenizi engelleyecektir. Ayrıca günlük kullanımda slip külot tercih edilebileceği gibi tercihinize göre daha rahat bir kullanım sunabilecek olan tanga ya da string külotlarla kendinizi daha rahat hissetmeniz mümkün.

Kadınlar genellikle külot ve sütyenlerinin takım olduğunda kendilerini daha iyi hissederler. Bu sebeple kullandığınız sütyenleri tamamlayıcı renklerde külot tercihi sizi de mutlu edecektir. Ayrıca günlük giyim tercihinize göre bunu belirleyebilirsiniz. Örneğin beyaz bir pantolon tercih ediyorsanız külotunuzun koyu renk olması hoş olmayan bir görüntü oluşturacaktır. Böyle durumlarda ten rengi ya da beyaz külot ideal olacaktır. Ayrıca dar ve şık bir elbisenin altından hatları belli olacak bir külot şıklığınıza zarar verir. Bu durumlarda tanga, string ya da dikişsiz külot tercih edebilirsiniz.