Bir çok yerden veya çevrenizdeki kişilerin tecrübelerinden, alışveriş yaptıkların web sitelerinde nasıl sorunlar yaşadıklarını duymuşsunuzdur mutlaka. Ciddi sıkıntılar yaşayan tanıdıklarınız olabilir. Satın aldığınız ürünü hiç göndermeyen veya beklediğiniz ürün yerine kabul edilemeyecek başka ürünler gönderen bir web sitesinden alışveriş yapmak istemezsiniz. Böyle kötü bir duruma düşmemek çoğu zaman sizin elinizde. Çok basit bazı alışveriş kurallarına dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdi size çok basit tavsiyelerimiz olacak, eğer müsaade ederseniz.

Her şeyden önce bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sizde mutlaka bir izlenim oluşturacaktır. Aradığınız ürüne ve fiyatlara odaklanmadan önce site genelini bir inceleyin. Bunun için internet konusunda çok bilgili biri olmanıza da gerek yok. Düşünün ki, alışveriş merkezinde bir mağazaya girdiniz ve reyonlar darmadağınık olmuş, yerler pis, soru soracağınız kimse yok, hatta kasayı bile görmüyorsunuz ortalıkta. Buradan alışveriş yapar mısınız? İnternet sitelerinde de aynı şey, hiçbir farkı yok. Ürünler birbirine karışmış ise, aradığınızı bulmakta zorlanıyorsanız, site içerisindeki açıklamalar yetersiz ve tutarsız ise, iletişime geçip bilgi alabileceğiniz bir bölüm yoksa alışverişe çok da niyetlenmeyin diyoruz. İyi bir internet sitesi özenle hazırlanmıştır, her şey yerli yerindedir. Arayabileceğiniz bir telefon, gerekirse kullanabileceğiniz bir adres veya mesaj gönderebileceğiniz bir e-posta adresi veya iletişim formu olmalıdır.

Fiyatlar oldukça aldatıcı hazırlanıyor. Bizler indirime çok meraklı olduğumuz için, bunu bilen kötü niyetli satıcılar bunu rahatlıkla bize karşı kullanabiliyorlar. Örneğin, satın alacağınız bir sütyen takımı 100 liradan 45 liraya inmişse bu durum sizde soru işaretleri uyandırmalıdır. Böyle bir durumda şu sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Ürün gerçekte 100 TL değildir ve indirim sahtedir, ürün daha önce başka bir müşteriye gitmiş ve geri gelmiştir, orijinal bir ürün değildir, fark etmeyeceğiniz küçük leke veya defoya sahiptir veya bu ürün yerine size başka bir ürün gönderilecektir. Hiçbir marka, sezonda sattığı kalitede ürünlere sezon sonunda inanılmaz indirimler yapmaz, yapamaz. Ucuza alacağım diye hataya düşmeyin.

Kurumsal ve tüzel kişiliklere sahip web sitelerini tercih edin. Bir web sitesinin sahibi olan şirketin, şahıs şirketi veya Limited şirket olup olmaması çoğu zaman önemlidir. Hakkımızda ve iletişim bölümlerinde şirket ismini, adresini ve diğer verilen açıklamaları okuyun ve tatmin edici olup olmadıklarını iyice inceleyin. Ödeme sistemleri, alışveriş sitelerine çok kolay entegre edilebildiğinden birçok evden idare edilen, part time çalıştırılan web siteleri bulunmakta. Sitenin veya şirketin kurumsal üyeliklerini, MERSİS ve Vergi Dairesi bilgilerini inceleyin. Bu bilgilerin açık ve net olarak web sitelerinde yayınlanması da yasal bir zorunluluktur. Yasalar bile dikkate alınmamışsa siz o siteden uzak durun.

Ödeme bölümünde SSL sertifikası kullanılıp kullanılmadığını, bilgilerinizi girdiğiniz sayfaların https ile başlayıp başlamadığını kontrol edin. Kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde, 3D secure ödemeyi arayın ve kart bilgilerinizi bankanız görevlileri dahil hiç kimseyle telefonda veya e-posta ile paylaşmayın. Kart bilgilerinizi içeren hiçbir formu doldurmayın veya teyit mesajlarını onaylamayın. Ciddi web sitelerinin ana hedefi sizin kişisel veya kredi kartı bilgileriniz değildir. Kredi kartı ile ödeme haricinde Kapıda Ödeme, Paypal ve Havale/Eft gibi ödeme tipleri de sunar size. Bunları yapmıyorsanız en azından, site ismini yazarak Google üzerinde araştırın. Bakın diğer kullanıcılar ne demişler neler paylaşmışlar site ile ilgili.

Sorunsuz ve keyifli alışverişler dileriz.

Hakkımızda