Ülkenizde kimileri tarafından hor görülen, beğenilmeyen ve istenmeyen, kimileri tarafından vazgeçilmez olan, adeta vücudun bir parçası olarak görülen, siyasi polemiklere bile malzeme olmuş, yıllardır erkek rahatlığının sembol giysisi olan atlet... Bazılarımız atlet giymeden bakkala bile gitmezken, bazılarımız ise ne olursa olsun giymeyi reddediyor. Henüz küçük yaşlarda annelerimizin baskısıyla üstümüze giydiğimiz atletlerin gerçekten üzerine yüklendiği kadar kritik faydaları var mı? Bu konuya bir göz atmak istedik.

Özellikle soğuk kış günlerinde sıkı giyinmek önemli. Üşümeden bir kış geçirmek için işin sırrı vücudu sıcak tutmaktan çok, mevcut üretilen vücut sıcaklığını sabit tutabilmekte gizli. Vücut sıcaklığını sabit tutabilmek için ise uzmanlar kalın kıyafetler giymek yerine ince ama çok katlı giyinmenin daha doğru olduğunu söylüyorlar. Kıyafet katları arasında oluşan hava tabakaları çok daha iyi izolasyon sağlıyor. Bu durumda ilk kat olarak giyilen atlet kritik öneme sahip. Vücudun ürettiği teri emerek dışarı veren termal kumaşlardan üretilmiş atletler tercih edildiğinde ısı verimliliğinin ve sağlığın daha olumlu sonuçlar verdiğini de söyleyebiliriz. Alt kısımları pantolon içine sokularak bel bölgesinden ısı kaybının da önüne geçmek mümkün.

Sıcak yaz günlerinde ise birçok erkek daha ferah bir seçenek olduğu için sadece atlet giymeyi tercih etmekte. T-Shirt tipi giysilere göre kol ve boyun bölgesinin daha rahat olmasını sağlayan bir seçenek olduğu için bir kısım erkeğin sıcak yaz günlerinde tercih ettiği giysisi olduğu söylenebilir. Farklı renk seçenekleri de olan atletler bir iç giyim ürünü olmaktan sıyrılarak tarz bir moda ürünü haline geldi.

Peki atletlerin hiç mi olumsuz tarafı yok? Tabi ki var. Vücutla direkt temas eden bir kıyafet olduğu için hijyenik olarak çok dikkat istiyor. Özellikle terleme sonrası sık sık atlet değiştirmek hem sağlık hem de temizlik için çok çok önemli. Ayrıca bazı kıyafetlerin altında hoş bir görüntü vermediği de bir gerçek. Özellikle beyaz gömleğin altında kendini gösteren askılı atlet şıklığınıza zarar verebilir. Kadın Atlet Modelleri